Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jablko pro cigánku

9. 11. 2007

Hromadné dopravní prostředky jsou velice zajímavým a vděčným místem na rozjetí pozorovací akce. Lidé jsou často z různých důvodů nuceni zdolávat vzdálenosti a jelikož nemohou v tu chvíli použít vlastního dopravního prostředku (nebo jej dokonce ani nevlastní) odebéřou se na nějakou z nejbližších zastávek. Trolejbus, autobus, metro, vlak, loď, auto či letadlo. Každý z těchto strojů zažívá svůj vlastní příběh. Pro mne se zdá být asi nejzajímavější a nejdostupnější vlak. Pokrytí kolejí je takřka všude a když si vyberu vlak tzv. „kupéčkový“ šance na pozorovací úspěch se ještě zvětší. V kupé jsou lidé izolováni, sedí naproti sebe, cítí svůj parfém, pivní dech, nemyté nohy či svačinu. Mohou poslouchat své rozhovory v přímém přenosu. To jsou nesporné výhody mého šmíráckého průzkumu.

2. listopadu 2007 17:05 čekám na vlakové zastávce ve Zlíně. Již na tomto místě začínám voyeřit. Jsem nenápadná. Od strýce – rybáře jsem si zapůjčila maskáčové kalhoty. Na zádech mám krosnu nacpanou jablky. Tvářím se normálně. Vedle mě pokuřuje chlapec tmavší pleti. Má ošumtělé oblečení. Nejvíce mě dostává jeho kožená bunda, do které by se vešel minimálně třikrát. Chlapec si potáhne a zakašle jako Krakonoš a odplivne si. Nějací bezdomovci popíjejí lahváče. Páchnou i na dálku 10 metrů. Přijíždí vlak. Nastupuji. Romský chlapec také. Snažím se ho následovat do kupé. Otáčí se směrem ke mně. Zavazuji si tkaničku. Nakonec zapadá do kupé po levé straně. Do nosu mě praští namixovaný zápach z levného parfemu, potu a cigaret značky Start. Kupé je obsazeno dvěma ženami. Vypadají zle a obhrouble. Cikán je zná.
„Je zde volno?“ táži se roztřepaným a tichým hlasem.
„Uhm,“ zavrčí vetší žena s knírem. V její intonaci poznávám, že jí má přítomnost víc než obtěžuje. Cigán sedí u okna. Sedám si vedle něj. Mezi nás pokládám krosnu s jablky.
Jedna Rómka je mladší a štíhlejší. Ale kníra má taky řádnýho. V uších má zavěšené naušnice, které mi připomínají křišťálové lustry. Vlasy má dlouhé a vysušené jako nějaký keř. Oblečený má fialový rolák a kalhoty neidentifikovatelne barvy. Obě ženy mají špinavé boty od bláta. Ta větší má tak něco kolem padesátky a sto kilo. Budu jí říkat třebas Eržika. Eržika je narvaná v dlouhé černé sukni. Je asi nejkomunikativnější. Pořád něco mele o nějakém strejdovi. Sem tam ji přeruší chlapec. Dívka si z kabely hnědé barvy vytahuje časopis Elle. To mě pobavilo.

„Mamo, koukej na ten kabát,“ říká hromovým hlasem ta kníratá slečna. Takže jsou to matka a dcera. „by se mi hodil k těm bílým gaťám.“
„Si blbá,“ nechápe matka „šak stojí dva a půl hadru.“
„Aj Maruna má takové debilní nápady,“ přidal se do intelektuální konverzace chlapec. Maruna je zřejmě jeho dívka.
„Nemáte hlad?“ stará se matka.
Mladí přitakávají. Matka vytahuje chleby. Mezi dvěma krajíci mají na kolečka nakrájenu nějakou uzeninu.
„čabajka,“ informuje matka.
Doufám, že budou alespoň chvíli zticha, když jí, říkám si. Jejich příšerné řeči o ničem mě iritují. Asi vítr, máchale. S plnými ústy konverzují dál. Ach jo.
Otvírám krosnu.
„Nechcete jablko?“ ptám se přítomných. Ha, nyní se mé pozorování mění v investigativní žurnalistiku. Ta největší se na mě vražedně dívá. Asi byla už někdy trestaná.

„Tak ne,“ odpovím sama. A mlčím.
Co z mého pozorování vyplývá? Necestujte s Rómy, nebo dostanete jabkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Abdžula

(kluk, 17. 4. 2008 20:52)

Hé slečno,co to tady kecáte,my hnědý být hodný vy být zlá nevrlá. My jabka jíme zásadně až po jídle. Takže jsi měla nabídnou kuře kus a ne hned jabko.

předsudky

(chlupatíno zmrdíno, 28. 11. 2007 17:36)

vážená slečno autorko, jako nezaujatá osoba a odborník na danou tématiku vám mohu říci následující - trpíte předsudky vůči národnostní menšině zvané rómové. chcete-li, mohu je nazvat též cigánama. prostě nefakčenka. tvrdit o někom že byl již někdy trestaný jen kvůli barvě kůže je předsudek a zase předsudek!! já jako zastánce lidských práv říkám jediné: ANO, MÁTE PRAVDU :)

z toho vyplývá...

(Baziplíšek, 9. 11. 2007 18:19)

..že cestování vlakem způsobuje katastrofální nadbytek jablek v krosně. Ovšem jen při dodržení základní podmínky - krosna musí být součástí výstroje 185cm vysoké blond amazonky v maskáčích :D